MUSICIANS

 

MUSICIANS SELECTED AS FULL MEMBERS OF THE 2014/2015 EUROPEAN UNION YOUTH ORCHESTRA

 

Guest Concert Master

Mathieu van Bellen (Dutch)

 

Violin

Demian Baraldi (Italian)

David Pablo Bellido Herrero (Spanish)

Inge Bergenhuizen (Dutch)

Helena Buckie (British)

Dorothea Chatzigeorgiou (Greek)

Molly Cockburn (British)

Camille Criton (French)

Emily Davis (British)

Judith de Haas (Dutch)

Adrian Dima (Romanian)

Indre Dromantaite (Lithuanian)

Nadine Galea (Maltese)

Samuel Garcia Garcia (Spanish)

David Garcia Rodriguez (Spanish)

Davide Gaspari (Italian)

Tessel Hersbach (Dutch)

Austeja Juskaityte (Lithuanian)

Tobias Kausel (Austrian)

Lisa Klotz (German)
Lienite Kostanda (Latvian)

Amalie Kjaeldgaard Kristensen (Danish)

Pernille Kristiansen (Danish)

Verena Kurz (German)

Francisco Lima Santos (Portuguese)

Emma Oldfield (British)

Jan Peruska (Czech)

Olivier Robin (French)
Lola Rubio (French)

Elsa Sanchez Sanchez (Spanish)

Agnieszka Sciazko (Polish)

Luisa Seco (Portuguese)

Kate Suthers (British)

Kaia Voitka (Estonian)

 

Viola

Almudena Arribas Comes (Spanish)

Monika Augulyte (Lithuanian)

Paloma Cueto-Felgueroso Mejias (Spanish)

Samuel Espinosa Ruiz (Spanish)

Sandra Garcia Hwung (Spanish)

Zsofia Holyevac (Hungarian)

Ilina Ilieva (Bulgarian)

David Kenny (Irish)

Irenee Krumenacker (French)

Zsuzsanna Liptak-Piko (Hungarian)

Sofia Sousa (Portuguese)

Sorin-Vlad Spasinovici (Romanian)

Minna Svedberg (Swedish)

Leon van den Berg (Dutch)

 

Cello

Emma Besselaar (Dutch)

Aurore Dassesse (Belgian)

Patrycia De la Fuente Lorenzo (Spanish)

Dana De Vries (Dutch)

Alexander Dimitrov (Bulgarian)

Fabio Fausone (Italian)

Anne Sophie Keckeis (Austrian)

Raphael Lang (French)

Sinead O' Halloran (Irish)

Christine Roider (German)

Anik Schwall (Luxembourgish)

Klara Wincor (Austrian)

 

Double bass

Leo Genet (French)

Jura Herceg (Croatian)

Pavel Hudec (Czech)

Iikka Jarvi (Finnish)

Maria Krykov (Finnish)

Felix Lashmar (British)

Mariona Mateu Carles (Spanish)

Andrei Mihailescu (Romanian)

Vera Pereira (Portuguese)

Enrique Toribio Nido (Spanish)

Bas Vliegenthart (Dutch)

Alexander Weiskopf (German)

 

Flute

Geraldine Clement (Belgian)

Andrea Dusleag (Austrian)

Emma Halnan (British)

Julia Maier (Austrian)

Tommaso Pratola (Italian)

Matteo Sampaolo (Italian)

 

Oboe

Jose Maria Ferrero de la Asuncion (Spanish)

Martin Lefevre (French)

Hannah Morgan (British)

Barbora Trncikova (Czech)

 

Clarinet

Frederic Alvarado-Dupuy (Austrian)

Sergio Castello Lopez (Spanish)

Benjamin Christ (French)

Sergio Pires (Portuguese)

Lorenzo Russo (Italian)

Timo Tromp (Dutch)

 

Bassoon

Manuel Arellano Montero (Spanish)

Nina Ashton (British)

Arvid Larsson (Swedish)

Michaela Spackova (Czech)

 

Horn

Finlay Bain (British)

Krisztina Berczeli (Hungarian)

Anne Sophie Broholt Jensen (Danish)

Andreas Kreuzhuber (Austrian)

Javier Molina Parra (Spanish)

Cristian Palau Tena (Spanish)

Anais Maria Romero Blanquez (Spanish)

Rainer Seyfried (Austrian)

Alex Wide (British)

 

Trumpet

Victor Koch Jensen (Danish)

Carlos Leite (Portuguese)

Javier Sala Pla (Spanish)

Nico Samitz (Austrian)

Robert Smith (British)

 

Trombone

Soteris Chrysostomou (Cypriot)

Christian Masser (Austrian)

Cillian O'Ceallachain (Irish)

 

Bass trombone

Sam Freeman (British)

 

Tuba

Jonathan Borksand Hanke (Danish)

Ross Knight (British)

 

Percussion

Marc Aixa Siurana (Spanish)

Camille Bialas (French)

Ulf Breuer (German)

Nicola Carrara (Italian)

Nicolas Dunesme (French)

Peter Fodor (Hungarian)

Sebastiaan Molenaar (Dutch)

Sara Nigard Rosendal (Danish)

Nikolai Petersen (Danish)

 

Harp

Heloise de Jenlis (French)

Marta Marinelli (Italian)

 

 

MUSICIANS SELECTED AS MEMBERS OF THE 2014 LEVERHULME SUMMER SCHOOL

 

Violin

Manuel Abecasis (Portuguese)

Elisabeth Harmand (Estonian)

Marketa Nadvornikova (Czech)

 

Cello

Valerie Fritz (Austrian)

 

Double bass

Rui Rodrigues (Portuguese)

 

Flute

Viola Brambilla (Italian)

 

Bassoon

Luka Mitev (Slovenian)

 

Horn

Daniel Loipold (Austrian)

 

Trumpet

Luigi Tannoia (Italian)

 

Trombone

Teno Kongi (Estonian)

 

 

MUSICIANS SELECTED AS MEMBERS OF THE 2014 EUROPEAN MUSIC CAMPUS ORCHESTRA

 

Violin

Norbert Dome (Hungarian)

Eszter Nauratyill (Hungarian)

 

Cello

Tonka Javorovic (Croatian)

 

Double bass

Todor Markovic (Slovenian)

 

Flute

Marta Sesar (Croatian)

 

Clarinet

Martin Adamek (Slovakian)

 

Trumpet

Leonard Czakaj (Polish)

 

 

PROVISIONAL (RESERVE) MEMBERS SELECTED FOR THE 2014/2015 EUROPEAN UNION YOUTH ORCHESTRA

 

Violin

Marina Arrufat Grau (Spanish)

Carles Civera Moratalla (Spanish)

Anna Csukly (Hungarian)

Beatrice Gagiu (Romanian)

Jane Hackett (Irish)

Theresia Kluger (Austrian)

Anna Karolina Kuk (Polish)

Alix Lagasse (Belgian)

Blandine Matrot (French)

Vincenzo Meriani (Italian)

Kalliopi Mitropoulou (Greek)

Jan Andrzej Mleczko (Polish)

Ana Nedobora Ivanova (Spanish)

Natalia Niklas (Polish)

Ciprian-Stefan Oravet (Romanian)

Ozge Ozerbek (Cypriot)

Jakub Przybycien (Polish)

Magdalena Sammer (Austrian)

Roma Tic (Polish)

Anastasia Vaina (Greek)

Emma van Schoonhoven (Dutch)

Herlinde Verjans (Belgian)

Aliza Vicente Aranda (Spanish)

Milosz Wielinski (Polish)

 

Viola

Joosep Ahun (Estonian)

Aurora Cano Soto (Spanish)

Melinda Corgnet (French)

Martina Englmaierova (Czech)

Ioana Mardare (Romanian)

Martin Moriarty (Irish)

Albert Papp (Romanian)

Radka Teichmanova (Czech)

Veylan Vankov (Bulgarian)

 

Cello

Luce Bosch (French)

Aoife Burke (Irish)

Adam Stanislaw Czyszak (Polish)

Leonard Disselhorst (German)

Dora Hajkova (Czech)

Johannes Konig (German)

Xiaoya Irini Liu (Greek)

Vasiliki Papanikolaou (Greek)

Vilem Petras (Czech)

Hanna Salzenstein (French)

Joel Siepmann (German)

Ivan Siso Calvo (Spanish)

Sebastiaan van den Bergh (Dutch)

 

Double bass

Elias Bartholomeus (Belgian)

Edward Francis-Smith (British)

Luis Gomez Santos (Spanish)

Krzysztof Grzybek (Polish)

Niklas Heide (German)

Jesper Julin (Swedish)

Christina Kaser (Austrian)

Maciej Koziol (Polish)

Jorge Martinez Campos (Spanish)

Isabel Peiro Agramunt (Spanish)

Lilas Reglat (French)

Ivan Rubido Gonzalez (Spanish)

Victor Savca (Romanian)

Heike Schafer (German)

Magdalena Schauer (German)

Dominik Suss (German)

Ziga Trilar (Slovenian)

Jim Vanderspar (British)

 

Flute

Dora Arpas (Hungarian)

Marianne Thomsen Clement (Danish)

Bettina Dokter (Austrian)

Rebeka Drahos (Hungarian)

Kaja Lesnjak (Slovenian)

Carina Samitz (Austrian)

Maija Zandberga (Latvian)

 

Oboe

Henry Clay (British)

Monika Csonka (Hungarian)

Maria-Andreea Dragomir (Romanian)

Alex Hilton (British)

Jana Klevicka (Latvian)

Angel Luis Sanchez Moreno (Spanish)

Juri Schmahl (German)

Johanna Stier (German)

 

Clarinet

Olive Casanovas Nuevo (Spanish)

Daniel Hochstoger (Austrian)

Matej Pavic (Croatian)

Daniel Roscia (Italian)

David Simecek (Czech)

Libor Suchy (Czech)

Anna Sysova (Czech)

Fatima Trives Escolano (Spanish)

Frederik von Wurden (Danish)

 

Bassoon

Daniel Casal Mota (Portuguese)

Alba Gonzalez Ruiz (Spanish)

Nikolaj Vestmar Henriques (Danish)

Richard Ion (British)

Magdalena Pramhaas (Austrian)

Mathis Stier (German)

 

Horn

Stephen Craigen (British)

Marcos Cruz Pardeiro (Spanish)

Ferenc Farkas (Hungarian)

Marc Gruber (German)

Julien Lucas (French)

Edward Peeters (Dutch)

David Sanchez Camus (Spanish)

Lea Schwarz (German)

Ian Wildsmith (Irish)

 

Trumpet

Richard Blake (British)

Gatis Gorkusa (Latvian)

Patricia Kiefl (Austrian)

Bence Kirsch (Hungarian)

Jose Real Cintero (Spanish)

Francisco Gaspar Tomas Lopez (Spanish)

Nejc Zahrastnik (Slovenian)

 

Trombone

Elizabeth Bateman (British)

Tom Berry (British)

Adrian Castro Capuz (Spanish)

Kris Garfitt (British)

Jonathan Goodwin (British)

Ricardo Pedrares Patino (Spanish)

Theis Stoico (Danish)

 

Bass trombone

James Buckle (British)

Lukas Hirzberger (Austrian)

Alexander Kelly (British)

 

Tuba

George Ellis (British)

Antonio Garcia Crespo (Spanish)

Andreas Guggenberger (Austrian)

Sergio Sanjuan (Spanish)

 

Percussion

Boris Boudinov (Bulgarian)

Pere Cornudella Heras (Spanish)

Sebastiano Girotto (Italian)

Magor Szabolcs Keresztes (Hungarian)

Karl Johann Lattikas (Estonian)

Lennard Nijs (Dutch)

Manuel Roda Cubas (Spanish)

Johan Soderholm (Swedish)

Gergo Voros (Hungarian)

 

Harp

Zsofia Kiss (Hungarian)

Olivia Neuhauser (Austrian)

Elisabeth Plank (Austrian)

Rosanna Rolton (British/Dutch)

 

 

MUSICIANS FROM THE FINAL ROUND AUDITIONS FOR THE 2014/2015 EUYO TO BE ENCOURAGED

 

Violin

Sara Molina Castellote (Spanish)

Panagiotis Nikolakis (Greek)

Federico Piccotti (Italian)

Andreas Zinonos (Cypriot)

 

Double bass

Matthew Paris (British)

Zdenek Pazourek (Czech)


Flute

Kristin Muursepp (Estonian)

 

Horn

Stefano Brusini (Slovenian)

 

Trombone

Alejandro Cantos Sanchez (Spanish)

David Czech (Czech)

 

 

Bass trombone

Nico Mir (Slovenian)

 

Percussion

Tuomas Siddall (Finnish/English)

 

Harp

Beatriz Cortesao (Portuguese)

 

 

MUSICIANS SELECTED TO AUDITION FOR THE EUROPEAN UNION YOUTH ORCHESTRA/BUDAPEST FESTIVAL ORCHESTRA SCHEME

 

Bas Treub (Dutch) - violin

Romain Lapeyre (French) - cello

Andrei Mihailescu (Romanian) - double bass

Benjamin Christ (French) - clarinet

Nina Ashton (British) - bassoon

Alex Edmundson (British) - horn

Jason Lewis (British) - trumpet

Cillian O'Ceallachain (Irish) - trombone